TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-5PN
DJT14E15-5PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-5PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E15-5PN.pdf
Availability of DJT14E15-5PN
QUANTITY
DJT14E15-5PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-5PN
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-5PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-5PN
Related LinksDJT14E, DJT14E15-5PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-5PN Details Description
Related parts for DJT14E15-5PN
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323F datasheet.pdf
LED AMBER XLAMP 51.7LM SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 734MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf