TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-97HN
DJT14E15-97HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-97HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E15-97HN.pdf
Availability of DJT14E15-97HN
QUANTITY
DJT14E15-97HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-97HN
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-97HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-97HN
Related LinksDJT14E, DJT14E15-97HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-97HN Details Description
Related parts for DJT14E15-97HN
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
ADAPTER WALL R-SERIES CLIP IN datasheet.pdf
HDWRE KIT CCK13S & CCK100S/90 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT SR W/PGS SN 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf