TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-97JN-LC
DJT14E15-97JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-97JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT
Datasheet Download
DJT14E15-97JN-LC.pdf
Availability of DJT14E15-97JN-LC
QUANTITY
DJT14E15-97JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-97JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-97JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-97JN-LC
Related LinksDJT14E15, DJT14E15-97JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-97JN-LC Details Description
Related parts for DJT14E15-97JN-LC
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESONATOR CER 8.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 25mA Backlight VQFN024V4040 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
2 X 5 POS MALE VERT SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT PTH /CLIP DR T datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf