TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-26JA-LC
DJT14E17-26JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-26JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT
Datasheet Download
DJT14E17-26JA-LC.pdf
Availability of DJT14E17-26JA-LC
QUANTITY
DJT14E17-26JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-26JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-26JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-26JA-LC
Related LinksDJT14E17, DJT14E17-26JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-26JA-LC Details Description
Related parts for DJT14E17-26JA-LC
SWITCH SLIDE DP3T 100MA 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
60712G151 RAM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 335MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf