TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-26SA
DJT14E17-26SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-26SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E17-26SA.pdf
Availability of DJT14E17-26SA
QUANTITY
DJT14E17-26SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-26SA
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-26SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-26SA
Related LinksDJT14E, DJT14E17-26SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-26SA Details Description
Related parts for DJT14E17-26SA
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MODULE BLUETOOTH CERTIFIED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 9A MED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZP 5.08/14/270LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf