TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-35HB-LC
DJT14E17-35HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-35HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DJT14E17-35HB-LC.pdf
Availability of DJT14E17-35HB-LC
QUANTITY
DJT14E17-35HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-35HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-35HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-35HB-LC
Related LinksDJT14E17, DJT14E17-35HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-35HB-LC Details Description
Related parts for DJT14E17-35HB-LC
CAP FILM 0.47UF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf