TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-35JA
DJT14E17-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E17-35JA.pdf
Availability of DJT14E17-35JA
QUANTITY
DJT14E17-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-35JA
Related LinksDJT14E, DJT14E17-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-35JA Details Description
Related parts for DJT14E17-35JA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
J-P-T GEH KOMPL 4P datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 92.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf