TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-8SA
DJT14E17-8SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-8SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E17-8SA.pdf
Availability of DJT14E17-8SA
QUANTITY
DJT14E17-8SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-8SA
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-8SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-8SA
Related LinksDJT14E, DJT14E17-8SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-8SA Details Description
Related parts for DJT14E17-8SA
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YLW,GRN SMD datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf