TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E19-32AA
DJT14E19-32AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E19-32AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN
Datasheet Download
DJT14E19-32AA.pdf
Availability of DJT14E19-32AA
QUANTITY
DJT14E19-32AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E19-32AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E19-32AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E19-32AA
Related LinksDJT14E, DJT14E19-32AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E19-32AA Details Description
Related parts for DJT14E19-32AA
CABLE SERIAL ATA R/A FEMALE .75M datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf