TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E19-35BB
DJT14E19-35BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E19-35BB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT
Datasheet Download
DJT14E19-35BB.pdf
Availability of DJT14E19-35BB
QUANTITY
DJT14E19-35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E19-35BB
Internal Part NumberEIS-DJT14E19-35BB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E19-35BB
Related LinksDJT14E, DJT14E19-35BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E19-35BB Details Description
Related parts for DJT14E19-35BB
IC LATCH QUAD BISTABLE 16DIP datasheet.pdf
POLYSWITCH 0.145A HOLD ENCAPSUL datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 8-SOIC datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 69A SO8FL datasheet.pdf