TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E19-35PA-LC
DJT14E19-35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E19-35PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN
Datasheet Download
DJT14E19-35PA-LC.pdf
Availability of DJT14E19-35PA-LC
QUANTITY
DJT14E19-35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E19-35PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E19-35PA-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E19-35PA-LC
Related LinksDJT14E19, DJT14E19-35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E19-35PA-LC Details Description
Related parts for DJT14E19-35PA-LC
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-9 POS NON SHORT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADE7880 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
HOOK&LOOP PAD HOLDER 250 5PC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf