TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16BB
DJT14E21-16BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DJT14E21-16BB.pdf
Availability of DJT14E21-16BB
QUANTITY
DJT14E21-16BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16BB
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16BB
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16BB Details Description
Related parts for DJT14E21-16BB
FUSE BRD MNT 3.15A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.8A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 300MA 4-SSOP T/R datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 2CH 8SO datasheet.pdf
SPECIAL UM 36X72 W/CUTOUT ON LT datasheet.pdf
IC OR CTRLR BRIDGE RECT 8DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC LOG datasheet.pdf