TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16BN
DJT14E21-16BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DJT14E21-16BN.pdf
Availability of DJT14E21-16BN
QUANTITY
DJT14E21-16BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16BN
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16BN
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16BN Details Description
Related parts for DJT14E21-16BN
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 MULTI 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 2POS 12' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf