TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16PB
DJT14E21-16PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E21-16PB.pdf
Availability of DJT14E21-16PB
QUANTITY
DJT14E21-16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16PB
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16PB
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16PB Details Description
Related parts for DJT14E21-16PB
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf