TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-35HN
DJT14E21-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E21-35HN.pdf
Availability of DJT14E21-35HN
QUANTITY
DJT14E21-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-35HN
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-35HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-35HN
Related LinksDJT14E, DJT14E21-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-35HN Details Description
Related parts for DJT14E21-35HN
HALF CLAMP INSUL .937" DIA STEEL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CHISEL EXTRA LRGE TIP 5.0MM 700 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 9C UNSHD 600V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
STEPPER MOTOR YH42BYGH40-402A datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf