TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41HB-LC
DJT14E21-41HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-41HB-LC.pdf
Availability of DJT14E21-41HB-LC
QUANTITY
DJT14E21-41HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41HB-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-41HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41HB-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-41HB-LC
IC PLD 10MC 15NS 24TSSOP datasheet.pdf
MOD PWR INLET STD FILTER 2A PNL datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH ROCKER 4POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 16TQFN datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf