TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41JA
DJT14E21-41JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E21-41JA.pdf
Availability of DJT14E21-41JA
QUANTITY
DJT14E21-41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41JA
Related LinksDJT14E, DJT14E21-41JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41JA Details Description
Related parts for DJT14E21-41JA
RELAY START/STOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf
ION BAR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf