TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41PB-LC
DJT14E21-41PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-41PB-LC.pdf
Availability of DJT14E21-41PB-LC
QUANTITY
DJT14E21-41PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41PB-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-41PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41PB-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-41PB-LC
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CABLE 11COND BLACK 164' datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 70MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
VARISTOR 675V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 300MA 871 MOHM datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
2W SOLAR PANEL 80X180 datasheet.pdf