TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-21HA
DJT14E23-21HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-21HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E23-21HA.pdf
Availability of DJT14E23-21HA
QUANTITY
DJT14E23-21HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-21HA
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-21HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-21HA
Related LinksDJT14E, DJT14E23-21HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-21HA Details Description
Related parts for DJT14E23-21HA
SIDACTOR 3CHP 130V 400A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf