TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-21HB
DJT14E23-21HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-21HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E23-21HB.pdf
Availability of DJT14E23-21HB
QUANTITY
DJT14E23-21HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-21HB
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-21HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-21HB
Related LinksDJT14E, DJT14E23-21HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-21HB Details Description
Related parts for DJT14E23-21HB
CONN EDGECARD 212POS .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SOCKET BACK-MOUNT FOR MY RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 30MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PLUG RWE 5.08MM EMATE 16 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf