TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-21PA
DJT14E23-21PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-21PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E23-21PA.pdf
Availability of DJT14E23-21PA
QUANTITY
DJT14E23-21PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-21PA
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-21PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-21PA
Related LinksDJT14E, DJT14E23-21PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-21PA Details Description
Related parts for DJT14E23-21PA
CONN PLUG 19POS W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN CARD PUSH-PULL EDGE MNT datasheet.pdf
DIE ASSEMBLY AMPOWER #4 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-18AWG #8 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 48MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf