TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-53AB
DJT14E23-53AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-53AB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
DJT14E23-53AB.pdf
Availability of DJT14E23-53AB
QUANTITY
DJT14E23-53AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-53AB
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-53AB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-53AB
Related LinksDJT14E, DJT14E23-53AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-53AB Details Description
Related parts for DJT14E23-53AB
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 BLK/W datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STRT PCB datasheet.pdf