TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-55HN-LC
DJT14E23-55HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-55HN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DJT14E23-55HN-LC.pdf
Availability of DJT14E23-55HN-LC
QUANTITY
DJT14E23-55HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-55HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-55HN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-55HN-LC
Related LinksDJT14E23, DJT14E23-55HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-55HN-LC Details Description
Related parts for DJT14E23-55HN-LC
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
APD WIRE SEALS YEL 1.9-2.1MM datasheet.pdf
SWITCH DIP 7POS FLUSH ACT 24V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
MINI50 CONN RCPT 12CKT NB NP GRY datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf