TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-55JA
DJT14E23-55JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E23-55JA.pdf
Availability of DJT14E23-55JA
QUANTITY
DJT14E23-55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-55JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-55JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-55JA
Related LinksDJT14E, DJT14E23-55JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-55JA Details Description
Related parts for DJT14E23-55JA
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf