TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-19HB-LC
DJT14E25-19HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-19HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
DJT14E25-19HB-LC.pdf
Availability of DJT14E25-19HB-LC
QUANTITY
DJT14E25-19HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-19HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-19HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-19HB-LC
Related LinksDJT14E25, DJT14E25-19HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-19HB-LC Details Description
Related parts for DJT14E25-19HB-LC
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #6 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.03A 230 MOHM datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 64CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 39 NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
3300UF 100V 40X50MM 85C 15000H datasheet.pdf