TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-19PA
DJT14E25-19PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-19PA.pdf
Availability of DJT14E25-19PA
QUANTITY
DJT14E25-19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-19PA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-19PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-19PA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-19PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-19PA Details Description
Related parts for DJT14E25-19PA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V datasheet.pdf