TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24AN
DJT14E25-24AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
DJT14E25-24AN.pdf
Availability of DJT14E25-24AN
QUANTITY
DJT14E25-24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24AN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24AN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24AN Details Description
Related parts for DJT14E25-24AN
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 28 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf