TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24JN
DJT14E25-24JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E25-24JN.pdf
Availability of DJT14E25-24JN
QUANTITY
DJT14E25-24JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24JN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24JN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24JN Details Description
Related parts for DJT14E25-24JN
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ 44-MQFP datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG GRY/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
17W2 F 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9-36V 12A datasheet.pdf