TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24PB
DJT14E25-24PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-24PB.pdf
Availability of DJT14E25-24PB
QUANTITY
DJT14E25-24PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24PB
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24PB
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24PB Details Description
Related parts for DJT14E25-24PB
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 12.0V 650MAH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.7A TO220AB datasheet.pdf
LCD MOD 24X2 CHAR STN SILVER datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS .050" datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2GHZ 16QFN datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf