TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24SA-LC
DJT14E25-24SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
DJT14E25-24SA-LC.pdf
Availability of DJT14E25-24SA-LC
QUANTITY
DJT14E25-24SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24SA-LC
Related LinksDJT14E25, DJT14E25-24SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24SA-LC Details Description
Related parts for DJT14E25-24SA-LC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
IC 16BIT BUS/TXRX 3.3V48-TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 50' datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EXTERNAL KEY FOR BOX CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf