TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-4PA-LC
DJT14E25-4PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-4PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN
Datasheet Download
DJT14E25-4PA-LC.pdf
Availability of DJT14E25-4PA-LC
QUANTITY
DJT14E25-4PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-4PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-4PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-4PA-LC
Related LinksDJT14E2, DJT14E25-4PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-4PA-LC Details Description
Related parts for DJT14E25-4PA-LC
TRANS NPN 40V 1A TO-92 CASE datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
SENSOR 15PSIG 4V DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 138K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED DURIS S5 4500K 2SMD datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf