TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F11-99JB
DJT14F11-99JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F11-99JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F11-99JB.pdf
Availability of DJT14F11-99JB
QUANTITY
DJT14F11-99JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F11-99JB
Internal Part NumberEIS-DJT14F11-99JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F11-99JB
Related LinksDJT14F, DJT14F11-99JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F11-99JB Details Description
Related parts for DJT14F11-99JB
RES 900 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO KIT DMM & ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 CPU 5 SLOTS datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1353.2 MM WITH MITERED CUT 45 DE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf