TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F15-35JN-LC
DJT14F15-35JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F15-35JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
DJT14F15-35JN-LC.pdf
Availability of DJT14F15-35JN-LC
QUANTITY
DJT14F15-35JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F15-35JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F15-35JN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F15-35JN-LC
Related LinksDJT14F15, DJT14F15-35JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F15-35JN-LC Details Description
Related parts for DJT14F15-35JN-LC
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 15A 250VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2 CKT. MF SR. R/A HEADER datasheet.pdf
CABLE 7COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PNL MNT BLUE QUICK CONNECT datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .197" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf