TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F15-97PA
DJT14F15-97PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F15-97PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F15-97PA.pdf
Availability of DJT14F15-97PA
QUANTITY
DJT14F15-97PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F15-97PA
Internal Part NumberEIS-DJT14F15-97PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F15-97PA
Related LinksDJT14F, DJT14F15-97PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F15-97PA Details Description
Related parts for DJT14F15-97PA
IC CPU SUPRV WDT RST LO 8SOIC datasheet.pdf
SW ROD ACT SPDT 15A SCRW 125V datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf