TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F19-11HB
DJT14F19-11HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F19-11HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F19-11HB.pdf
Availability of DJT14F19-11HB
QUANTITY
DJT14F19-11HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F19-11HB
Internal Part NumberEIS-DJT14F19-11HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F19-11HB
Related LinksDJT14F, DJT14F19-11HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F19-11HB Details Description
Related parts for DJT14F19-11HB
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-220AB datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 19 SILVER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 790MA 370 MOHM datasheet.pdf
IC RESONANT CONVERTR CTRLR 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf