TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11JA-LC
DJT14F21-11JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT14F21-11JA-LC.pdf
Availability of DJT14F21-11JA-LC
QUANTITY
DJT14F21-11JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11JA-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-11JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11JA-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-11JA-LC
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 8X MUHFM datasheet.pdf
D4JL-TK-009 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
O RING datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf