TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11PB-LC
DJT14F21-11PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT14F21-11PB-LC.pdf
Availability of DJT14F21-11PB-LC
QUANTITY
DJT14F21-11PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11PB-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-11PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11PB-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-11PB-LC
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
PREMIUM VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP HALF U SCREW MNT NAT 1/4" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf