TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-16HA-LC
DJT14F21-16HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-16HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT14F21-16HA-LC.pdf
Availability of DJT14F21-16HA-LC
QUANTITY
DJT14F21-16HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-16HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-16HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-16HA-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-16HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-16HA-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-16HA-LC
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf