TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-16HA
DJT14F21-16HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-16HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F21-16HA.pdf
Availability of DJT14F21-16HA
QUANTITY
DJT14F21-16HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-16HA
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-16HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-16HA
Related LinksDJT14F, DJT14F21-16HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-16HA Details Description
Related parts for DJT14F21-16HA
IDC CABLE- AKN40A/ AE40M / APK40 datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIG CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
RACK HARDWARE FOR RCHS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP POLYMER 8.2UF 20% 125V SMD datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 1A 10KV STD REC datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL datasheet.pdf