TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-16HB
DJT14F21-16HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-16HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F21-16HB.pdf
Availability of DJT14F21-16HB
QUANTITY
DJT14F21-16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-16HB
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-16HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-16HB
Related LinksDJT14F, DJT14F21-16HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-16HB Details Description
Related parts for DJT14F21-16HB
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
1 WAY BUSBAR 2MM FOR BF1 HOLDER datasheet.pdf
LABEL COMP NON-ADH datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf