TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-41AN
DJT14F21-41AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-41AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14F21-41AN.pdf
Availability of DJT14F21-41AN
QUANTITY
DJT14F21-41AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-41AN
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-41AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-41AN
Related LinksDJT14F, DJT14F21-41AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-41AN Details Description
Related parts for DJT14F21-41AN
HOLDER BATTERY 3CELL D ALUM datasheet.pdf
CONN HR10A RECEPT 10POS MALE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT CERTI 12-10AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT BROADBAND SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf