TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-41PN-LC
DJT14F21-41PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-41PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14F21-41PN-LC.pdf
Availability of DJT14F21-41PN-LC
QUANTITY
DJT14F21-41PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-41PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-41PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-41PN-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-41PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-41PN-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-41PN-LC
CONN JACK TIP INSUL DELUXE WHITE datasheet.pdf
CONN SHUNT CLOSED TOP .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS7809 datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 25A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf