TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-41SN
DJT14F21-41SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F21-41SN.pdf
Availability of DJT14F21-41SN
QUANTITY
DJT14F21-41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-41SN
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-41SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-41SN
Related LinksDJT14F, DJT14F21-41SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-41SN Details Description
Related parts for DJT14F21-41SN
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SEALING BOOT BLK HEX NICKEL datasheet.pdf
OSC XO 132.8125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT89-5 datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 1.8MZ LC-SC DPX 100M datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf