TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-21JA-LC
DJT14F23-21JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-21JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT14F23-21JA-LC.pdf
Availability of DJT14F23-21JA-LC
QUANTITY
DJT14F23-21JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-21JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-21JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-21JA-LC
Related LinksDJT14F23, DJT14F23-21JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-21JA-LC Details Description
Related parts for DJT14F23-21JA-LC
RES SMD 135 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.27 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 22A TO3P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KB SER I2C BUS 4WLCSP datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
SHEAR REAR FLOATING datasheet.pdf
AB 4C 4#8 SKT PLUG datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24-Bit CODEC IC datasheet.pdf