TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-21JN-LC
DJT14F23-21JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-21JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT14F23-21JN-LC.pdf
Availability of DJT14F23-21JN-LC
QUANTITY
DJT14F23-21JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-21JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-21JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-21JN-LC
Related LinksDJT14F23, DJT14F23-21JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-21JN-LC Details Description
Related parts for DJT14F23-21JN-LC
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf