TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-53HA
DJT14F23-53HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F23-53HA.pdf
Availability of DJT14F23-53HA
QUANTITY
DJT14F23-53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-53HA
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-53HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-53HA
Related LinksDJT14F, DJT14F23-53HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-53HA Details Description
Related parts for DJT14F23-53HA
KIT DEV Z8 ENCORE XP 28-PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
END COVER FOR RSC/RBO5 GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
1500UF 100V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf