TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-53SB-LC
DJT14F23-53SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-53SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
DJT14F23-53SB-LC.pdf
Availability of DJT14F23-53SB-LC
QUANTITY
DJT14F23-53SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-53SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-53SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-53SB-LC
Related LinksDJT14F23, DJT14F23-53SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-53SB-LC Details Description
Related parts for DJT14F23-53SB-LC
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 240V 250A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD DR datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MEGA 32V 350A W 6.6MM HOLES datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
D SUB FE TURNED CONTACT_AWG 20-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf