TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-55HA
DJT14F23-55HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-55HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F23-55HA.pdf
Availability of DJT14F23-55HA
QUANTITY
DJT14F23-55HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-55HA
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-55HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-55HA
Related LinksDJT14F, DJT14F23-55HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-55HA Details Description
Related parts for DJT14F23-55HA
CONN FIXED HARAX PUR 10M 4POLE datasheet.pdf
LAMP CCFL 1715V 2.6MM X 349MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf