TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-55PB
DJT14F23-55PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-55PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F23-55PB.pdf
Availability of DJT14F23-55PB
QUANTITY
DJT14F23-55PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-55PB
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-55PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-55PB
Related LinksDJT14F, DJT14F23-55PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-55PB Details Description
Related parts for DJT14F23-55PB
CAP FILM 0.033UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CDC7005 SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 70MA SMD datasheet.pdf
381MM EURO HDR VERT DUAL ROW 10C datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
GT 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP 50 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf