TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-55SA
DJT14F23-55SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F23-55SA.pdf
Availability of DJT14F23-55SA
QUANTITY
DJT14F23-55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-55SA
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-55SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-55SA
Related LinksDJT14F, DJT14F23-55SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-55SA Details Description
Related parts for DJT14F23-55SA
MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf